Dzisiejszy dzień był przeznaczony na realizację kolejnego zadania, realizowanego w ramach Olimpiady Zwolnieni z teorii". Przypominamy Wam, że realizujemy dwa projekty w ramach tej olimpiady. Jednym z nich jest "Jesteś na chodniku lub drodze?. Włącz myślenie!"

Dopołudnia poruszaliśmy się po ruchliwych przejściach na terenie Cieszyna.

Wraz z Policjantami Wydziału Ruchu Drogowego w Komendy Policji w Cieszynie, uświadamialiśmy przechodniów jak powinno sie korzystać z chodników, przejść dla pieszych. Przypominaliśmy o odłożeniu telefonu komórkowego przy przechodzeniu na druga stronę jezdni. Nagrodą za poświęcenie nam i policji swojego czasu były dwa rodzaje ciastek. Jedno, z lukrem dla tych którzy zachowali sie właściwie przechodząc przez przejście dla pieszych i drugie z czekoladą i papryką chili, dla tych którzy przechodzili roztargnieni i nie zachowali wystarczającej ostrożności.

Według oficjalnych danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji piesi biorą udział w około jednej trzeciej wszystkich wypadków drogowych, a aż 10% tych wypadków jest przez nich spowodowanych - korzystanie z telefonów komórkowych na przejściach, przemieszczanie się na hulajnogach elektrycznych po chodnikach, poruszanie się po jezdni

w terenie niezabudowanym po zmroku, bez elementów odblaskowych. Pieszy na drodze często nie wie, w jaki sposób powinien się zachowywać oraz jakie są jego ustawowo uchwalone prawa i obowiązki. Niestety z tego powodu wynikają nie tylko sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu zarówno samych pieszych, jak i kierowców, ale też poważne utrudnienia w ruchu drogowym. Ostatnie zmiany wprowadzone ustawą Kodeks drogowy nie zostały do tej pory właściwie rozpropagowane. Celem naszego projektu jest przedstawienie naszym rówieśnikom i pieszym o jakich zasadach powinni pamiętać korzystając z dróg i chodników. Znając zasady poruszania się pieszych, chronimy swoje życie i życie innych.

 

Dziękujemy starszemu aspirantowi panu Szymonowi  Kazimierczakowi oraz pozostałym policjantom Ruchu Drogowego za pomoc i życzliwość w realizacji projektu.

Starostwu Powiatowemu w Cieszynie, dziękujemy za dofinansowanie surowców potrzebnych do wypieku ciasteczek. W dniu dzisiejszym było ich 513 szt. i 98 szt. we wcześniejszych prelekcjach realizowanych dla uczniów w naszej szkole.

Klaudia, Martyna, Laura, Martyna, Dominika,

Kornelia, Anastazja, Lilianna, Karolina z 2THŻ

opiekun uczniów: Anna Petřek

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu