Zwolnienie z teorii “Oszczędzaj jedzenie, nie wyrzucaj!”

Jesteśmy na etapie realizacji w Olimpiadzie, projekcie społecznym "Zwolnieni z teorii". Temat który realizujemy to “Oszczędzaj jedzenie, nie wyrzucaj!”

 

W ostatni piątek, 4 marca odbyły się trzy prelekcje dla uczniów naszej szkoły, uczestniczyły w nich klasy: 1KA, 4GA i 1TF razem 73 osoby.

Dlaczego wybraliśmy taki temat?

Każdego roku przeciętny Polak wyrzuca do kosza 235 kg żywności. Rocznie w skali całego naszego kraju to aż 9 mln ton. Na świecie do śmieci trafia aż 1,3 mld ton żywności w ciągu roku. Najczęściej wyrzucane produkty to pieczywo, owoce, wędliny i warzywa. Jedna trzecia żywności, która została na świecie wyprodukowana jest wyrzucana na śmieci? Jedna trzecia!

Niemarnowanie jedzenia jest dziś jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoi przed ludźmi.

 

Celem naszego projektu  jest  waśnie przedstawienie sposobów jak tego uniknąć albo

w znacznym stopniu ograniczyć.

Chcemy Wam pokazać, że świadome gospodarowanie żywnością może być bardzo proste, że ze składników które do tej pory traktowaliście jako coś nie jadalnego i do wyrzucenia, można zrobić smaczne i zdrowe potrawy. Przeprowadzone badania pokazały, że 72% klientów restauracji obchodzi sposób postępowania z odpadami żywnościowymi, 47% z nich jest na tyle zaniepokojonych, że byliby skłonni wydać więcej pieniędzy na jedzenie w miejscu, które aktywnie stara się ograniczać marnotrawstwo żywności. Zajmiemy sie tym problemem kompleksowo, zarówno od strony konsumenta indywidualnego jak i restauracji z których usług często korzystamy.

 

Mogłoby się wydawać, że zasady less waste są trudne, tymczasem wystarczy trzymać się zaledwie kilku z nich, aby zrobić coś dobrego dla planety. Jeżeli chcecie zmienić swoje nawyki, ale nie wiecie, jak zacząć to koniecznie zajrzyjcie do naszej prezentacji, jest umieszczona na stronie szkoły w zakładce Dodatkowe aktywności  -  Zwolnieni z Teorii.

Znajdziecie w niej garść porad dotyczących ekogotowania – dowiecie się między innymi, jak prawidłowo przechowywać żywność, czego unikać w kuchni, jak oszczędzać energię elektryczną i które produkty kupować, aby wasze posiłki były zdrowe i świeże. To prosty przewodnik po świecie mniej marnowania, zawierający praktyczne wskazówki dotyczące zrównoważonego konsumpcjonizmu oraz ciekawe dane na temat skutków marnowania jedzenia.

 

Helena,  Szymon, Martyna, Julia, Oliwia, Natalia, Julia, Konrad, Maria

i Oliwia z 1TŻ

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu