TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

      Cenzurowane, zabraniane, palone na stosach, wycofane ze sprzedaży - taki los spotkał lektury uważane za niemoralne, niebezpieczne, niewygodne i nieprawomyślne. Czy słusznie się ich obawiano? W niedzielę 19 września rozpoczął się TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK, który potrwa do 25 września. To coroczne wydarzenie ma na celu zachować wolność słowa i czytania, a przede wszystkim wolność od cenzury w literaturze i sztuce. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych (Banned Books Week) i jest ściśle związane z pierwszą poprawką do Konstytucji, mówiącą o wolności słowa.

Zjawisko umieszczania książek w kategorii zakazanych nie przeminęło (wg. danych od 1982 r. cenzorzy próbowali zakazać ponad 11 tys. tytułów). Oto lista 10 najbardziej cenzurowanych pozycji : "Grona gniewu" J.Steinbeck, "Kochanek Lady Chatterley" D.H.Lawrence, "Rzeźnia numer 5" K.Vonnegut, "Zabić drozda" H.Lee, "Fahrenheit 451" R.Bradbury, "Buszujący w zbożu" J.D.Salinger, "Zwrotnik Raka" H.Miller, "Nagi Lunch" W.Burroughs, "Ulysses" J.Joyce, "Rok 1984" G.Orwell. Wśród zakazanych książek znalazła się również Biblia, a na liście 100 najczęściej cenzurowanych pojawiają się: "Pięćdziesiąt twarzy Grey'a", "Igrzyska śmierci", seria "Plotkara".

Dziś, w dobie internetu i bibliotek cyfrowych, możecie zdobyć niemal każdą książkę. Zachęcamy więc wszystkich do sięgnięcia po "zakazane słowo" :)

Biblioteka szkolna

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu